"Spa? am Deutschlernen" - Για ένα ευχάριστο μάθημα Γερμανικών

Αυτός είναι ο τίτλος  του e-Twinning  έργου,  για την πραγματοποίηση του οποίου συνεργάστηκαν  το   4ο Γυμνάσιο Καστοριάς και το Publiczne Gimnazjum w Jordanowie  της Πολωνίας κατά τη σχολική χρονιά 2015-16.

H συνεργασία των σχολείων  ξεκίνησε το Σεπτέμβρη του 2016 με σκοπό να κάνει το μάθημα των Γερμανικών  στα συνεργαζόμενα σχολεία  ευχάριστο  και ελκυστικό   για τους μαθητές   δημιουργώντας  ένα αυθεντικό περιβάλλον επικοινωνίας στη  συγκεκριμένη ξένη γλώσσα  και με βασικό στόχο την βελτίωση της επικοινωνιακής ικανότητας των συμμετεχόντων μαθητών.  Οι μαθητές  επικοινώνησαν  δημιουργώντας  όμορφες εργασίες  στις οποίες  μίλησαν για τον  εαυτό τους,   τον ελεύθερό τους  χρόνο,  τις αγαπημένες του συνήθειες  και για  τα παιχνίδια που αγαπούν και αντάλλαξαν  ευχές για τα Χριστούγεννα και για το  Πάσχα.

Το  4ο Γυμνάσιο  συμμετείχε με το έργο"Spa? amDeutschlernen"   στην  1η  Μαθητιάδα Αθλητισμού και Πολιτισμού Δυτικής Μακεδονίας,  η οποία πραγματοποιήθηκε στην Κοζάνη στις 6 και 7 Απριλίου 2016    εδώ  καθώς  και στην παρουσίαση των  πολιτιστικών προγραμμάτων της Δ.Δ.Ε  Καστοριάς

Ήταν μια όμορφη συνεργασία,  ή οποία ελπίζουμε να έχει συνέχεια.