Υποδοχή συνεργαζόμενω σχολείων του Erasmus+

Το 4οΓυμνάσιουποδέχεταιτασυνεργαζόμενασχολείαστοπρόγραμμα Erasmus+

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ ΚΑ2

«Regardons les rivières et les mares, protégeons les écosystèmes aquatiques dulcicoles …améliorons nos attitudes et nos comportements envers l’environnement ! J’adopte un cours d’eau, une mare, … un écosystème aquatique dulcicole. » «Κοιτάζοντας τα ποτάμια και τις λίμνες Ας προστατεύσουμε τα οικοσυστήματα εσωτερικών νερών …. Ας βελτιώσουμε τις σχέσεις και την συμπεριφορά μας απέναντι στο περιβάλλον! Υιοθετώ ένα ποτάμι, μια λίμνη……. ένα οικοσύστημα εσωτερικών νερών»

το 4ο Γυμνάσιο υποδέχεται τα συνεργαζόμενα σχολεία από το Βέλγιο, την Ιταλία, την Ισπανία, την Γαλλία, την Πορτογαλία, την Ρουμανία, την Σλοβακία και την Τσεχία. Είναι ένα πρόγραμμα συνεργασίας σχολείων της Ευρώπης και φέρνει σε επικοινωνία μαθητές και μαθήτριες από διάφορες χώρες της Ευρώπης ώστε να ανταλλάξουν εμπειρίες, να γνωρίσουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των περιοχών που επισκέπτονται και ειδικά για τον τόπο μας θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον περιβαλλοντικό πλούτο της περιοχής μας, την λίμνη της Καστοριάς, τα μνημεία, τον πολιτισμό, την ιστορία, τα ήθη και έθιμα

Υποδοχή εκπαιδευτικών και μαθητών ευρωπαϊκών σχολείων στο Δημαρχείο Καστοριάς (28 Ιανουαρίου 2019)

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ «Regardons les rivieres et les mares, protegeons les ecosystems aquatiques dulcicoles..», «Παρατηρούμε και προστατεύουμε την λίμνη»  ο Δήμαρχος Καστοριάς κ. Ανέστης Αγγελής υποδέχτηκε στο Δημαρχείο σήμερα εκπαιδευτικούς και μαθητές ευρωπαϊκών σχολείων. Τα σχολεία που επισκέφτηκαν την πόλη μας προσκεκλημένα από το 4ο Γυμνάσιο Καστοριάς με το οποίο συμμετέχουν από κοινού στο πρόγραμμα  είναι από το Βέλγιο, την Ισπανία, την Γαλλία, την Πορτογαλία, την Ρουμανία, την Σλοβακία και την Τσεχία. Ο Δήμαρχος καλωσόρισε τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές στον δήμο Καστοριάς και αναφέρθηκε στην σπουδαιότητα του προγράμματος Erasmus+ που φέρνει σε επικοινωνία μαθητές από διάφορες χώρες της Ευρώπης ώστε να ανταλλάξουν εμπειρίες, να γνωρίσουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των περιοχών που επισκέπτονται και ειδικά για τον τόπο μας θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον περιβαλλοντικό πλούτο της περιοχής μας, την λίμνη της Καστοριάς, τα μνημεία, τον πολιτισμό, την ιστορία, τα ήθη και έθιμα.

ΤΠΕ και Εκπαίδευση για την Αειφορία

ΤΠΕ και Εκπαίδευση για την Αειφορία: Erasmus+, Μαθητές και Εκπαιδευτικοί από το Βέλγιο, τη Γαλλία-Γουαδελούπη, την Ισπανία, την Ιταλία, την Πορτογαλία, τη Ρουμανία, τη Σλοβακία, την Τσεχία και την Ελλάδα (4ο Γυμνάσιο Καστοριάς), Department of Digital Media & Communication (ΤΕΙ Καστοριάς), ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

Επίσκεψη στο μουσείο της Βεργίνας

Μαθητές και Εκπαιδευτικοί από το Βέλγιο, τη Γαλλία-Γουαδελούπη, την Ισπανία, την Ιταλία, την Πορτογαλία, τη Ρουμανία, τη Σλοβακία, την Τσεχία και την Ελλάδα (4ο Γυμνάσιο Καστοριάς) 30 Ιανουαρίου 2019.

Erasmus+ και Φράγμα του Αλιάκμονα

Επίσκεψη και σε οινοποιείο Κτήμα Χρυσοχόου

Επίσκεψη στην Σπηλιά του Δράκου

Μαθητές και Εκπαιδευτικοί από το Βέλγιο, τη Γαλλία-Γουαδελούπη, την Ισπανία, την Ιταλία, την Πορτογαλία, τη Ρουμανία, τη Σλοβακία, την Τσεχία και την Ελλάδα (4ο Γυμνάσιο Καστοριάς) 31 Ιανουαρίου 2019