Ένας Αστροναύτης προσεδαφίστηκε στη Θεσσαλονίκη…

Ένας αστροναύτης στη Θεσσαλονίκη. Δεν είναι παραμύθι αλλά πραγματικότητα. Η μαθήτρια της Β’ τάξης, του 4ου Γυμνασίου Καστοριάς Παναγιώτα Μπατσέλα, είχε την ευκαιρία να συναντήσει ένα μέλος αυτής της θρυλικής ελίτ των ανθρώπων που έζησαν την μοναδική εμπειρία να δουν τη Γή από ψηλά.

Με αφορμή το 17ο συνέδριο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών στη Θεσσαλονίκη, διοργανώθηκε για πρώτη φορά ένα παράλληλο συνέδριο για μαθητές με τίτλο, «Οι Μαθητές συναντούν τη Φυσική και η Φυσική μαγεύει». Ο πρώτος Αστροναύτης της Ευρωπαϊκής Υπηρεσίας Διαστήματος (ESA) , o Σουηδός ChristerFuglesang, μάγεψε κυριολεκτικά με την παρουσία του όλα τα παιδιά, Γυμνασίου και Λυκείου, που συμμετείχαν στο διήμερο Μαθητικό συνέδριο Φυσικής.

Με αποκλειστικά βίντεο και φωτογραφίες από τις δύο διαστημικές του πτήσεις, έφερε κοντά στους μαθητές, τους αυριανούς επιστήμονες όπως τους αποκάλεσε, το μαγικό κόσμο του Διαστήματος και της μηδενικής βαρύτητας. Οι τυχεροί μαθητές είδαν τους αστροναύτες να «κολυμπούν» στον αέρα, ένοιωσαν την εκκωφαντική εκτόξευση του διαστημικού λεωφορείου Discovery, έζησαν τις μοναδικές στιγμές της ανατολής του ήλιου στο διάστημα, είδαν την Ελλάδας όπως την βλέπουν από το Διαστημικό σταθμό 400 χιλιόμετρα ψηλά οι αστροναύτες….

Ο πάντα χαμογελαστός, ακόμη και στο Διάστημα, ChristerFuglesang, έδειξε με πολύ παραστατικό τρόπο ότι ο δρόμος προς τα Άστρα δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα. Πολύ δουλειά, συνεχής μελέτη για χρόνια και μεγάλη δύναμη σώματος και ψυχής, είναι αυτά που απαιτούνται για να υλοποιηθούν οι μεγάλοι στόχοι.